Okurka salátová TWENTY F1
- Popis
- Parametry
Raný hybrid. Plody jsou válcovité, hladké, tmavě zelené, 20-22 cm dlouhé. Semena jsou mořena v Captanu. Balení obsahuje 8 semen. Okurky bezesporu patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Okurky nakládačky nebo okurky salátovky jsou zřejmě nejčastěji pěstovaným druhem zeleniny. Dlouhé hadovky zná každý. Plody měří přes třicet centimetrů, jsou hladké, nehořknou a hodí se pro pěstování ve skleníku i fóliovníkovém krytu. Okurky pochází z Indie, kde se pěstuje již 3000 let. Rostlina až 2 metry dlouhá, popínavá. Charakteristicky má velké hluboce vykrajované, střídavě rostoucí listy. Okurky tvoří velké žluté jednopohlavní květy samčí a samičí, které opyluje hmyz. Plodem jsou okurky - bobule.
Okurky hojí spáleniny od slunce. Obsahují enzym erepsin, který štěpí bílkoviny a zabíjí bakterie a parazitující červy. A k tomu ještě navíc umí čistit střeva. Vitamin E chrání buňky před volnými radikály. Hořké látky, které nám v okurkách nechutnají, údajně působí na růst nádorů. Kromě toho podobně působí i kukurbitacin typu C, který má navíc i protizánětlivé účinky. Při konzumaci okurek se brzy dostavuje pocit sytosti, což pomáhá při odtučňovacích dietách.
Kromě základních kuchyňských úprav okurek, jako jsou saláty či na zavařování lze z okurek dělat i různé krémové saláty, ale také koktejly a různé smoothies.
Jak pěstovat okurky:
Substrát:
Vyžadují kvalitní, vyhnojenou, hluboko zpracovanou zem.
Hnojení:
Stanoviště je dobré před výsadbou vyhnojit dobře uleželým hnojem, případně proleženým kompostem. Ten se nechá takto připravený ještě 2 až 3 týdny slehnout. Během vegetace lze přihnojovat zředěným kravincem s vykvašeným slepičím trusem. Použít lze také umělé hnojivo Cucumin, určené speciálně pro okurky. Aplikovat můžeme také Cererit nebo Floran.
Škůdci:
Saví škůdci jako jsou např. mšice, molice nebo svilušky mohou při silném napadení výrazně oslabit námi pěstované rostliny. Z houbových chorob převážně plísně jako je plíseň okurková, černá hniloba plodů, padlí .Vhodné je jako prevenci, nejen proti savým škůdcům, ale i proti houbovým chorobám použít přípravek ROCK EFFECT. K ošetření proti houbovým onemocněním můžeme použít přípravky Acrobat MZ WG, Aliette 80 WG, dále Dithane DG Neotec, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Ortiva , Previcur Energy, Ridomil Gold MZ Pepite a Plíseň STOP.
Příznaky virové mozaiky okurek můžeme pozorovat zhruba u měsíc a půl starých rostlin. Na listech se začínají vytvářet zelenější nepravidelné skvrny, které po čase žloutnou. Listy se vrásčí a deformují. Přenášejí škůdci jako např. mšice, nebo molice. Ochranou je likvidace savých škůdců, které nemoc přenášejí a likvidace rostlin v případě napadení.
Sklizeň:
Okurky sbíráme nejméně dvakrát až třikrát týdně. Při sběru dáváme pozor, abychom okurkové sazenice nepotrhali a výhony nepoškodili. Sbíráme vyzrálé plody.
Hmotnost (kg) | 0 |
---|